Szczenięta miot "P" ur. 05.05.2023

Z wielką radością informujemy, że dnia 05 maja 2023 powitaliśmy miot "P", urodził się piękny, dorodny syn naszej Yasmin ( Mł.CH.Pl, CH.PL, Młodzieżowy Zwycięzca Europy 2019 - Wels Austria) oraz DARIANT ZIC ( w domu Gizmo) import Rosja Mł.CH.Pl, CH.PL.  Maluch jest maści pieprz, dostał rodowodowe imię PAN TAU Canis Terra. Mimo, iż urodził się jeden szczeniaczek zgodnie z przepisami Związku Kynologicznego w Polsce każde, nawet pojedyncze narodziny są oznaczane jako odrębny miot. Mały PAN TAU, jest na ten moment jedynym w Polsce, szczenięciem tej rasy.

Poza niżej prezentowaną kroniką zapraszam do albumu PANa TAU na FB gdzie poza zdjęciami zamieszczam krótkie filmiki, których nie mogę przedstawić na tej stronce z uwagi na jej ograniczenia <<<  Album na FB

05.09.2023 Nasz Pulpecik rośnie, ma już za sobą wszystkie szczepienia łącznie ze wścieklizną. Zaczyna być trymowany i z wolna ze szczenięcej kulki zamienia się w pięknego dandusia. Mam nadzieję, pokazać go na październikowej wystawie psów raswych która odbędzie się w Nowym Dworze Mazowieckim. Już teraz prosimy o trzymanie kciuków za udany debiut naszego malca.

02.08.2023. Dawno nie było aktualizacji ale przy stadku psów nie zawsze jest czas zarówno na zdjęcia jak i opowieści o nich. Jak sygnalizowałam wcześniej, PAN TAU Canis Terra przeszedł przegląd miotu. Wielkim zaszczytem dla mnie było, że dokonała przeglądu Pani Elżbieta Chwalibóg, znawca nie tylko mojej ukochanej rasy, ale ekspert grupy terierów, międzynarodowy sędzia kynologiczny  wszystkich 10 grup FCI. Autorka wielu publikacji w tym również o Dandie Dinmont Terrierach. Mały zachowywał się wspaniale, bez najmniejszego stresu dał się obejrzeć i pięknie paradował przed Panią Elżbietą jak by był na wystawie. Byłam z niego bardzo dumna.

 

19.07.2023 Malec rośnie. z małego oseska zmienił się w radosne, zabawne szczenię. Jest odważny, ciekawy świata i bardzo wesoły. Jak każdy dandiś lubi stroić zabawne minki i rozsyłać piękne uśmiechy laughing Niedługo, jak minie druga kwarantanna nastąpi odbiór mitu i kochany PAN TAU Canis Terra zostanie obejrzany i oceniony przez uprawnionego działacza Związku Kynologicznego w Polsce. Najstarszej i jedynej organizacji kynologicznej w kraju, której rodowody są uznawane na całym świecie. Widząc jak wspaniale się rozwija, jestem przekonana, że dostanie piękny opis w karcie oceny.

07.07.2023 Kochany Pulpecik został po raz trzeci zaszczepiony na wirusowe choroby wieku szczenięcego. Przed nami jeszcze szczepienie na wściekliznę i zaczniemy przygody z wystawami. Do szczepienia jak zwykle podszedł ze stoickim spokojem i nawet nie pisnął. Od razu po szczepieniu ruszyliśmy w dwugodzinną podróż na ukochaną działeczkę. Jak tylko dojechaliśmy zaczął się bawić i psocić. Był bardzo dzielny „upolował” węża, a gdy ten się znudził z radością powitał nowe zabawki.

PAN TAU jest bardzo wesołym malcem i zawsze pokazuje nam radosny uśmiechnięty pysio smile

03.07.2023 "Pańcia mówi, że jestem piękny.  kiss Nieskromnie powiem, że się z nią zgadzam wink "

Mały "Pulpet" jest coraz bardziej zabawny. "Gada" z nami po swojemu, jak to tylko dandusie potrafią  i stroi przy tym zabawne miny laughing

24-25.06.2023 Weekend to i zwyczajowy wypad na działeczkę. Mały PAN TAU jak zwykle wspaniale zniósł podróż. Po raz pierwszy miał złożoną obróżkę. Podszedł  do tego ze spokojem i nie zważając na nic brykał i bawił się w najlepsze.

"Mam obrożę" 

„Taki ze mnie rozkoszny brzdąc” laughing

„W przerwach między zabawą, jedzeniem i spaniem zajmuję się  ogrodnictwem" 😉 

„Uwielbiam zabawy z ciocią Mają” 

„Z człowiekami też lubię się bawić, zabawki są super :) ”

Po tak ekscytującym dniu, buziak od mamy na dobranoc i spanie :)

 

20.06.2023 Czas mija małemu pulpecikowi na jedzeniu, zabawie, i spaniu. Jest coraz bardziej samodzielny i od dwóch tygodni  te "grubsze" sprawy załatwia wyłącznie na zewnątrz. Przyznam pierwszy raz mam malucha który w tak młodym wieku się kontroluje. Jestem z niego bardzo dumna.

Zabawy w domu 

I to co małe dandusie lubią najbardziej, zabawy w trawie 

18.06.2023 Nareszcie spadł deszcz. Małemu zupełnie on nie przeszkadzał i jak już od kilku dni ładnie się pilnuje i załatwia na zewnątrz. Z dużą ciekawością poznaje nowe zapachy i uczy się otaczającego go świata

17.06.2023 ważna data, tego dnia było pierwsze szczepienie. PAN TAU został nie tylko zaszczepiony ale też i zaczipowany. Cały zabieg zniósł bardzo dzielnie i tylko na moment opuścił go dobry humor. Po chwili wrócił do ulubionych zabawek.

14.05.2023 Wszystko ma swój koniec, urlop też. Wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu. Mały pulpet podobnie jak poprzednio zniósł podróż bez najmniejszego problemu, całą drogę spał w swoim kontenerku i był bardzo dzielny.

 

13.06.2023 PAN TAU wspaniale się rozwija. Mama już go tak nie pilnuje i chętnie powierza pieczę nad nim innym członkom psiej rodziny. Babcia Fifi z nieukrywaną radością coraz częściej przejmuje opiekę nad malcem.

 

Babcia Fifi dowiodła życiowej mądrości, gdy nie pozwoliła brzdącowi wejść na schody. Skutecznie go zablokowała i na nic zdały się pocieszne minki i prośby  musiał ustąpić i zejść.

12.06.2023 minęło kilka dni od ostatniego wpisu, a działo się wile. PAN TAU (Pulpetem zwany) został po raz kolejny odrobaczony. Podobnie jak poprzednio nie był zachwycony wink 

i nadal spędza czas na działeczce, a tam przede wszystkim bawi się

Nadal chętnie bawi się z mamusią (teraz szara bo niedawno wytrymowana za dwa tygodnie wróci z szatą do formy), ale też bardzo ładnie nawiązuje relacje z pozostałymi psiakami i widać, że ciągnie go do poznawania otaczającego go świata.

Poznaje różne rodzaje zabawek nawet takie jak patyczki.

Ma stawiane na swjej drodze co raz to nowe rzeczy, by nie bał się nieznanego tylko odważnie kroczył przed siebie. Poważnym testem były wietrzące się kołdry. Jak tylko zobaczył to dziwne coś od razu pobiegł zbadać temat. Taki z niego mały zuch.

Gdy zobaczył konewkę, bez wahania zaczął się wspinać się na schodek by zobaczyć co to. Niestety stała za wysoko więc zrezygnował i zainteresował się stojącym niedaleko błyszczącym wiaderkiem.

 

A poza tym biega, rozrabia i nas rozczula.

Po zabawach zmęczony zasypia w swoim kojcu. Tu muszę go pochwalić, zauważyłam, że zaraz po przebudzeniu prosi o wyjście na podwórko i "grubsze" sprawy niemal za każdym razem załatwia na zewnątrz... przyznam jestem zdumiona takim zachowaniem u pięciotygodniowego malca.

07.06.2023 Mam urlop, pojechałam więc z psiakami na działeczkę. Mały pulpet oczywiście też wyruszył w tę dwugodzinną podróż. Okazał się wytrawnym podróżnikiem. Całą drogę spał grzecznie w  kontenerku, a na miejscu od razu zaczął brykać i się bawić w przygotowanym kojcu. Bardzo mnie cieszy takie zachowanie, świadczy o tym, że będzie z niego psiak o stabilnym charakterze. Czas wolny na działeczce to zabawy z mamusią i poznawanie innego świata. Poniżej migawki z działeczki.

Kojec, nowe miejsce w domku i na podwórku

„Najczęściej jednak biegam swobodnie i poznaję świat”

„A wszystko pod czujnym okiem pańci, mamy i pozostałej psiej rodzinki”

Zabawy z mamą smile to jest to, co szczeniaczki lubią najbardziej smile

03.06.2023 Pogoda dopisuje zaczynamy spacerki. Mały zuch poznaje nowe środowisko i nie tyko, ma okazję poznać również innych członków naszej psiej rodziny.

Mały pulpet poznaje inne psiaki, jest ich bardzo ciekawy ale mama Yasminka nadal zazdrośnie pilnuje potomka. Co dziwne pozwala by zbliżała się do niego, adoptowana przez nas w styczniu tego roku Maja. smile

Pierwsza przygoda.. „W padłem do dołeczka… pomocy! jak mam wyjść…?” laughing

30.05.2023 Każdy dzień niesie zmiany. Wczoraj zauważyłam, że słodki Pysiak po raz pierwszy zainteresował się zabawkami. Podszedł, wąchał i nawet próbował podgryzać. Był przy tym tak zabawnie nieporadny. Zabawa trwała może dwie minuty… po niej nastąpiło to co mały lubi na dziś najbardziej, czyli  słodka drzemka smile

27.05.2023 Ważny dzień dla naszego zucha. PAN TAU przeszedł pierwsze odrobaczenie. Lekarstwo nie bardzo mu smakowało, ale połknął. Nadal zdjęcia Antałka w pozycji „idę spać” ale zaczynają się też z wolna spacerki. W jego albumie na FB jest filmik z ważnego zdarzenia. Mały wypełzł z posłanka na przygotowaną matę by zrobić suisiu. Nauka trudnej sztuki zachowania czystości została rozpoczęta.

"zostałem odrobaczony... nie podobało mi się.. "

Chwile czuwania stają się coraz dłuższe, zbliża się czas zabaw smile

Ale jeszcze po krótkim spacerku w kojcu, najważniejszą sprawą jest znaleźć dobre miejsce do spania

21.05.2023 minęły dwa tygodnie, nadszedł czas by malec zmienił miejsce. Z  kosza w którym przebywał do dziś został przeniesiony do kojca. Z reakcji Yasminminki i małego gapcia widzę, że są zadowoleni. Kojec będzie powiększany w raz z jego wzrostem i potrzebami. Ma w nim wyznaczone miejsce do spania i matę oraz gazetkę do załatwiania potrzeb fizjologicznych, zaczyna się wstępna nauka czystości.

Zwiedzanie kojca

 Nowe miejsce zostało zaakceptowane, PAN TAU rośnie ale jeszcze długo mamusia będzie najważniejsza smile

18.05.2023 Wspaniałe wiadomości, wczoraj PAN TAU, od dziś zwanym domowo Antałkiem 😉 otworzył oczka. Mały jeszcze dobrze nie widzi, proces dostosowywania oka trwa kilka dni. Nie mniej już zaczyna pełzać po posłanku i interesować się otoczeniem, ale jedzenie i spanie nadal zajmuje mu niemal 100% czasu. Jeszcze ocieplamy mu posłanie poduszką elektryczną, ale z pewnością to już ostatnie dni. Jest już na tyle duży, że sam się ogrzeje, co nam sygnalizuje coraz rzadziej kładąc się w miejscu gdzie jest poduszka.

Czyż nie jest z niego prawdziwy Antałek wink

Przy podusi i blisko mamy na ten moment jest najlepiej

15.05.2023  Mały PAN TAU ma już 10 dni. Mamusia bardzo o niego dba i maluch rozwija się wspaniale. Dziś przeszedł swoją pierwszą poważną pielęgnację, a mianowicie miał obcinane pazurki. To bardzo ważna czynność. Pazurki szybko rosną, są twarde i ostre co może powodować drapanie mamy w czasie karmienia. Mały pulpet zniósł zabieg ze stoickim spokojem. smile

11.05.2023 minął pierwszy tydzień. PAN TAU, pięknie się rozwija z wagi urodzeniowej 360g doszedł do 600 i jest małą pulchną kluseczką smile Wspaniale jest patrzeć jak Yasminka się nim opiekuje, a on rośnie i z każdym dniem się zmienia. Dziś po raz pierwszy zaobserwowaliśmy reakcję na dźwięk, tak więc zaczyna słyszeć i lada dzień otworzy oczka smile

Kchany brzdąc i mamusia

PAN TAU dzień 3 Rosnę

Tulenie się do mamusi jest najważniejsze

PAN TAU dzień 1

Z mamusią

Z wielką radością informujemy, że dnia 05 maja 2023 powitaliśmy miot "P", urodził się piękny, dorodny syn naszej Yasmin ( Mł.CH.Pl, CH.PL, Młodzieżowy Zwycięzca Europy 2019 - Wels Austria) oraz DARIANT ZIC ( w domu Gizmo) import z Rosji Mł.CH.Pl, CH.PL.  Maluch jest maści pieprz, dostał rodowodowe imię PAN TAU Canis Terra. Mama i malec czują się bardzo dobrze. Szczeniaczek ma apetyt, a Yasminka jest doskonałą matką i wspaniale się opiekuje synkiem. Tu dodam, że mimo, iż urodził się jeden maluch zgodnie z przepisami Związku Kynologicznego w Polsce każde, nawet pojedyncze narodziny są oznaczane jako odrębny miot.

Poniżej przedstawiamy rodowód naszego chłopczyka. Mamy wielką nadzieję, że będzie on, podobnie jak rodzice,  wspaniałym przedstawicielem tej niezwykłej pod każdym względem rasy.  

 Ja  

Zainteresowanych posiadaniem Dandie Dinmont Terriera zapraszamy do kontaktu telefonicznego. t 510 175 298 

Nasze szczenięta, do nowych domów idą w wieku około 10 - 12 tygodnia życia. Dłuższy pobyt z mamą i stadkiem dorosłych psów pozwoli na ich pełny i wszechstronny rozwój. W tym czasie przejdą przegląd hodowlany, zostaną zaczipowane, trzykrotnie odrobaczone, dwukrotnie zaszczepione.  Nasze maluchy są odchowywane w domu, dobrze socjalizowane, jeżdżą samochodem, poznają nowe miejsca i nowych ludzi, są też wstępnie uczone czystości. Do nowego domu pójdą zaopatrzone w: kopie rodowodów rodziców, metryki Związku Kynologicznego w Polsce , książeczki zdrowia z oraz z wyprawką która pozwoli im na dobrą aklimatyzację w nowych warunkach, a nowym właścicielom ułatwi opiekę nad nimi smile  Sprzedaż szczeniaczka, nie kończy naszego zainteresowania nim, a z właścicielami, o ile maja taką wolę utrzymujemy kontakt i miarę możliwości, staramy się wspierać, służyć radą i pomocą bez względu na wiek psiaka.

Nasze dotychczasowe mioty można zobaczyć w końcówce artykułu w którym przedstawiamy nas, naszą miłość do dandusi i ogólnie hodowlę: <<<  Kilka słów o naszej hodowli

Osoby poszukujące psa dla siebie, a nie znających Dandie zapraszam do zakładki: <<< Dandie Dinmont Terrier w pigułce 

Bardzo ciekawą i jedyną w swoim rodzaju historię powstania tej rasy psów przytaczamy w artykule: <<< Dandie Dinmont historia rasy

Jolanta Miąsek

tel. 510 175 298