Kilka słów o naszej hodowli

Słowo wyjaśnienia. Niestety z uwagi na znacznie podniesioną cenę za miejsce na serwerze, musiałam zrezygnować z mojej strony prowadzonej od 2005r. Pierwszą rasą z którą rozpoczynałam przygodę z kynologią przez duże K był popularny west highland white terrier, później pojawiły się dandie dinmont terriery i są do dziś .... Tę stronkę, zaczynam prowadzić od grudnia 2019 roku. Prowadzę ją  w pełni sama, proszę o wyrozumiałość jeśli nie do końca spełnia Państwa oczekiwania.  Mam nadzieję, że za jej pośrednictwem uda mi się przybliżyć szerszemu gronu, moją ukochaną rasę psów. Zamieszczone materiały i zdjęcia są moją własnością, kopiowanie, czy też powielanie jest możliwe tylko za moją zgodą.

Często pada pytanie: jak to się zaczęło… , dlaczego właśnie ta rasa? Zaczęło się od zdjęcia... Był rok 2004, pewnego wieczoru przeglądając książkę o rasach psów, zobaczyłam zdjęcie Dandie Dinmont Terierra i tu olśnienie te ich oczy ... zauroczyły mnie piękne, ogromne, smutne, nostalgiczne i takie mądre zarazem. Ten pies miał w sobie coś takiego co nie dawało mi o nim zapomnieć. Zaczęłam interesować się tą rasą, czytałam wszelkie publikacje, niestety w naszej literaturze, a nawet w internecie było ich niewiele, jedna z informacji mnie wręcz przeraziła, mówiła o tym, że ta piękna rasa to endemit na granicy wyginięcia. Zapragnęłam mieć tego psa. Szukałam dandie w naszym kraju i tu bardzo przykra niespodzianka, nigdzie ich nie ma. W swoich poszukiwaniach trafiłam na dwie hodowle w których kiedyś były te wspaniałe psiaki, spotkałam też tylko jednego czteroletniego pieska którego miałam przyjemność poznać. Po rozmowach z dawnymi posiadaczami, utwierdziłam się , w przekonaniu, że to mój pies, moja rasa. Razem z mężem podjęliśmy decyzję, że skoro w Polsce ich niema, to trudno kupimy za granicą. Był rok 2004... internet (chociaż wydaje się to niemożliwe) nie był jeszcze tak wszech obecny, pisałam więc odręczne listy do hodowców, głównie z Czech, których adresy udało mi się ustalić, później z pomocą przyszedł internet.

W końcu, po czterech latach usilnych starań, stało się się i w Niemczech kupiłam mojego pierwszego wymarzonego dandie. Pierwsza zamieszkała z nami suczka maści musztarda: ODETT vom Parkwald. Odetka przyjechała do nas w 2008 r. z wiodącej niemieckiej hodowli. Dzięki niej poznałam tę niezwykłą rasę, jej czułość, poczucie humoru, oddanie …. Utwierdziłam się w przekonaniu, że to moje psy, że intuicja mnie nie zawiodła, to rasa stworzona dla mnie. Moje wcześniejsze starania i nawiązane kontakty spowodowały, że po niewiele ponad pół roku przywiozłam z Czech z Pragi szczeniaczka,  samczyka BERNARDa Prokopske jezirko, w domu zwanego Brutusem. Brutus jest pierwszym mieszkającym w Polsce dandie który wywalczył na ringach Europy między innymi tytuł Interchampiona i Multichampiona.

Na zdjęciach, nasz pierwszy dandie, kochana Odettka w wieku 6 miesięcy.

 

i dorosła Odetka z Brutuskiem smile

 

Gdy poznaliśmy lepiej te urocze psiaki, nie mogliśmy wyjść ze zdziwienia dlaczego ta wspaniała rasa odchodzi w zapomnienie i balansuje na granicy wyginięcia ... Od dnia w którym pierwszy danduś przekroczył próg mojego domu, pracujemy nad promocją tej rzadkiej rasy, a nasza hodowla skupia się na niej i jej rozwoju. Nasze dandie goszczą od lat na stronach Wikipedii tu Odett ( rok 2009) i link do jej zakładki: <<< Odett na stronach Wikipedii. Poniższe zdjęcie jest często wykorzystywane na różnego rodzaju gadżetach i publikacjach związanych z dandie. Cieszy nas bardzo, że piękna Odett, mimo, że nie ma jej już z nami nadal promuje i rozsławia swoją rasę.

Ale nie tylko Odett zagościła w Wikipedii. Znalazł się tam również nasz Brutusek, jako młodzik w wieku 10 miesięcy, towarzyszy mu nasz west BERENICA Canis Terra. Zdjęcia zostały wykonane przez osobę redagującą Wikipediię w czasie naszego pobytu na wystwie w Katowicach w 2009 roku. Link do zdjęcia Brutus i Berenika. A tu pełen artykuł o dandie <<< Dandie na stronach Wikipedii

Dzięki naszym staraniom ukazało się w polskiej prasie kilka artykułów i krótkich wzmianek o tej rasie. Pierwszy z nich, gdzie bochaterami są Odetka i Brutus znajdą Państwo pod linkiem:<<< poranny.pl.dandie-dinmont-terrier  . Poniżej migawka z prasy kynologocznej.

Na niektórych wystawach, członkowie ZKwP mogą prezentować swoje psy i hodowane rasy. Zawsze gdy jest taka możliwość, wraz z przyjaciółmi pokazujemy nasze dandusie, opowiadamy o nich,  o niezwykłej historii powstania rasy. Każdy odwiedzajcy nasz zakłątek, może nie tylko porozmawiać o dandie, ale również chwilę spędzić z naszymi dandusiami i poznać te sympatyne psiaki osobiscie. Poniżej nasza hodowla prezentowana przy okazji Międzynarodowej Wystawy Psów w Warszawie ( hale Ptak w Nadarzynie ) rok 2018. Dziś z zadowoleniem zauważamy, że psiaki są już rozpoznawalne i zamiast pytania "Co to za dziwny pies?..", często będąc na spacerach słyszymy "O! patrz to Dandie.. " laughing

Tu muszę się pochwalić, że nasza praca związana z promocją rasy została zauważona również za granicą i jesteśmy wraz z psami zapraszani między innymi na zloty rasy odbywające się w Czechach, gdzie dandusie są dość popularne ( poniżej fotka z takiego spotkania ). 

oraz na doroczne święta związane z Dandie Dinmont Terrierami do Szkocji, a konkretnie do zamku Sir Waltera Scotta, szkockiego powieściopisarza, któremu ta rasa zawdzięcza swoja nazwę. Więcej o tej niezwykłej historii możecie Państwo przeczytać w artykule: „Dandie Dinmont historia rasy".  na zdjęciu "Sir Walter Scott" odgrywany przez aktora Johna Nicholsa. Niestety do Szkocji jeszcze nie pojechaliśmy ... ale może kiedyś......

Nie tylko miłośnicy rasy z zagranicy zauważyli nasze starania związane z promocją i popularyzacją rasy. Nasze zaangażowanie, oraz wystawowe sukcesy naszych psów, dostrzegł też Związek Kynologiczny w Polsce i w roku 2016 zostałam nagrodzona "Brązową Honorową Odznaką Związku Kynologicznego w Polsce".

 

Jak pisałam, zakochani w nich promowaliśmy rasę zarówno w kraju i za granicą. Na jednej wystaw na Litwie w 2010 r. wstrzymano sędziowania na ringach terierów by asystenci kynologiczni oraz sędziowie mgli zobaczyć te unikatowe psy. Na tej też wystawie nasz Brutusek wywalczył zwycięstwo rasy i III lokatę na Best of Grup ! 

W roku 2010 zdecydowaliśmy się na pierwsze szczenięta. Rodzicami pierwszych maluchów była Odetka i Brutusek. O tym pierwszym w Polsce miocie pojawiły się nawet wzmianki w kilku gazetach, a dzieciaki były zarezerwowane na długo przed narodzinami. Podchodząc poważnie do tematu, nie chcieliśmy powtarzać, tego wydawało by się oczywistego skojarzenia. Musieliśmy bardzo rozważnie kojarzyć rodziców szczeniąt i dbać o poszerzanie puli genetycznej, co nie jest łatwym zadaniem przy niewielkiej ilości przedstawicieli tej pięknej rasy. Siłą rzeczy, nie patrząc na koszty poszukiwaliśmy partnerów dla moich dziewczynek za granicami kraju, w tym tez celu udałam się z Odetką w 2012 r. na Węgry i później w 2016 r. z jej córeczką Walentynką do Holandii, w roku 2017 nasza Samba urodziła dwójkę wspaniałych maluchów po spotkaniu z psem SEAN CONNERY z wiodącej niemieckiej hodowli GERMAN DANDIES który zamieszkał w Polsce u sympatyków rasy w hodowli "Jack's Clan". W roku 2015 zdecydowałam się na sprowadzenie do Polski kolejnego dandusia. Wybór padł na suczkę z fińskiej hodowli  o unikatowym rodowodzie i w sierpniu zamieszkała z nami GARBALAS SYLVIA BORIN zwana w domu Fifi. Okazało się, że ma ona wspaniały charakter i niezwykłą urodę smile na zdjęciu mała Fifi i jej pierwsze chwile w naszym domu.

Śliczna Fifi w Brukseli w 2016 roku zdobyła tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Europy, ku mojej ogromnej radości sukces ten powtórzyła jej córka YASMIN Canis Terra w roku 2019 zdobywając tytuł tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Europy na wystawie Europejskiej w Wels w Austrii. Wyjazd na tę wystawę, nie obył się bez przygód które opisałam w artykule: Wystawa Europejska - Austria Wels 2019 .

Na zdjęciu Fifi na wystawie europejskiej w Brukseli

  

W lipcu w 2018 roku, nagle, niespodziewanie odszedł od nas Brutusek, pozostając na zawsze w naszych sercach i pamięci.... 

Czas mijał, zapragnęliśmy zapełnić pustkę jaka powstała po odejściu Brutuska i w kwietniu 2019r. zamieszkał z nami mały, figlarny DARIANT ZIC w domu Gizmo. Psiak nie dość, że urokliwy i ze wspaniałym charakterem to dodatkowo z doskonałym rodowodem. Gizmo przybył z dalekiego Władywostoku z czołowej rosyjskiej hodowli. Poniżej zdjęcia Gizma, otrzymane od hodowcy, na których zobaczyliśmy naszego nowego członka rodziny po raz pierwszy.

i już u nas, z Yasmin 

Nie mamy wielu miotów, a każde krycie jest starannie zaplanowane i przemyślane. W sumie w latach 2008 - 2020 w naszym domu powitaliśmy 8 miotów w których urodziły się 34 szczenięta Dandie Dinmont Terrierów.  Psy z mojej hodowli  mają swoich właścicieli niemal na obszarze całej Europy, mieszkają w: Czechach, Rosji, Francji, Danii, Norwegii, Austrii na  Węgrzech, a jedna suczka znalazła dom w ojczyźnie rasy w Anglii. Ale najbardziej cieszy nas fakt, że wiele z nich zostało w Polsce, a to ku naszej radości pozwala na stały kontakt z psiakami, ich właścicielami i miłe spotkania w naszym niewielkim dandusiowym gronie.

Wielu naszych wychowanków wyjechało, ale w naszym domu zostało kilka maluchów ( teraz już dorosłych psiaków ) by pokazywać się na wystawach i promować rasę, są to : WALENTYNA Canis Terra ( Walentynka ), WICTOR Canis Terra ( Szejk ) – rodzeństwo i oboje już na psiej emeryturze, SAMBA Canis Terra; MORTIMOR Canis Terra oraz YASMIN Canis Terra. Wszystkie nasze psy, dzięki starannemu wychowaniu w domowych warunkach i serokiej socjalizacji od dnia narodzin mają doskonały charakter, sprawdzają się nie tylko na wystawach i w roli domowych pupili ale nawet w roli dogoterapeutów. W tym charakterze odwiedzały ze mną pobliski dom opieki niosąc radość przebywającym tam pensjonariuszom. Poniżej fotki z takich odwiedzin, mam nadzieję, że gdy ustąpi pandemia ponownie tam wrócimy. Na zdjęciach: Yasmin, Gizmo i Fifi. 

Przyznają Państwo, że nic w tym dziwnego, że te przymioty ich charakteru, oraz nietuzinkowa uroda oczarowały nas zupełnie, a każdy dzień z nimi udowadniał, że dandie to niezwykle ciekawa, wszechstronna, otwarta na człowieka i współpracę z nim, rasa psów. Do tego dandusie nie są pozbawione empatii, poczucia humoru i radości z życia którą chętnie się dzielą.

Więcej zdjęć naszych psiaków, wykonanych przy okazji spacerów, zabaw, wystaw itd ... znajdą Państwo na końcu artykułu, serdecznie zapraszam.

Mimo niewielkiej ilości miotów, psy z przydomkiem „Canis Terra” mają w swoim dorobku:  4 tytuły Interchampiona, 9 tytułów Championa ( dalej Ch.) Polski (PL),  4 x Młodzieżowy.Ch.PL.,     4 x Ch. Litwy,  2x Mł.Zwycięzca .PL, 4xZwycięzca.PL,  Mł.Zwycięzca Klubu,  Zw.Klubu w tym Zwycięzca Klubu Litwy, 3 x tytuł Grand Prix Słowacji, 2 x Ch. Estonii, Ch. Łotwy, Ch. Węgier, Ch.Krajów Beneluksu i Luksemburga, Mł.Zw. Krajów Beneluksu i Luksemburga,  Ch. Francji, Ch.Norwegii, Ch.Danii, Ch.Rosji i Slowacji, Młodzieżowy Zwycięzca Europy. Szczeniaczek z mojej hodowli zdobył tytuł Najlepsze Młodsze Szczenię Oddziału Legionowo 2016, para hodowlana zajęła IV lokatę na wystawie CACIB Kielce 2013 (14 par w konkurencji). Po kilu latach pracy udało mi się z pokazać Grupę Hodowlaną która zajęła III lokatę (16 grup w konkurencji ) na wystawie Międzynarodowej CACIB Warszawa 2015. Moje psy wielokrotnie stawały na Best in Show zajmując  miejsca na lokatach w tym pierwsze w Katowicach 2016 ( SAMBA Canis Terra), raz drugą lokatę,  pięć razy trzecią ( w tym raz na Litwie )  i pięć razy  czwartą.

Nasza hodowla jest zarejestrowana pod przydomkiem "Canis Terra" w Związku Kynologicznym w Polsce oddział Warszawa. Jest to to najstarsza organizacja kynologiczna w kraju i jednocześnie jedyna której rodowody są uznawane przez FCI czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną mająca siedzibę w Thuin w Belgii, będącą nadrzędna jednostka dla głównych organizacji kynologicznych w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. 

Dziękuję za poświęcony czas, mam nadzieję, że może w niewielkim stopniu, ale jednak udało mi się w publikowanych przeze mnie artykułach przybliżyć Państwu tę niezwykłą, rzadką, a jednak wartą bliższego poznania rasę. 

 Informacje o planach i aktualnych miotach znajdą Państwo pod linkiem: <<<< Nasze plany, mioty i dostępne szczenięta prowadzącym do zakładki "Szczenięta"

By zobaczyć maluchy z ostatnich miotów wystarczyć kliknąć na poniższe linki, zapraszam smile:

<<< Szczenięta miot "R" ur. 19.03.2021r.

<<< Szczenięta: miot "Z" ur. 09.08.2020

Albumy naszych malców z poprzednich lat są dostępne dla posiadających konto na  Facebook pod poniższymi linkami, zapraszam do oglądania:

Miot Y 14.04.2018

Miot X 10.02.2017  Miot X Pierwszy spacer

Miot M 03.06.2016  miot M więcej zdjęć Miot M zabawy

Miot S 10.07.2014

Miot W 25.05.2012 i więcej zdjęć miotu W Miot W jeszcze kilka fotek

Miot U 23.04.2011

Ogólne informacje o rasie, zamieszczone zostały w artykule  <<< Dandie Dinmont Terrier w pigułce

Jedyna w świecie kynologicznym taka historia powstania rasy; jej nazwy oraz jej dalsze dzieje zostały opisane w artykule: Dandie Dinmont historia rasy

Zainteresowanych rasą Dandie Dinmont Terrier, posiadaniem szczenięcia zapraszam do kontaktu telefonicznego +48 510 175 298. chętnie udzielę wszelkich informacji,  zapraszam również, na mój profil na FB:   https://www.facebook.com/jolanta.miasek

Jolanta Miąsek  tel. 510 175 298

Galeria 

Montuś, Sejk i Mirabell rok 2018

 Wakacje 2017

 Dandusie we wrzosach: Szejk, Samba i Fifi

Psiaki na spacerku Walentynka, Fifi i Mirabell

Warszawa 2017, nasz piękny Montie wygrywa rasę

Fifi, chwila relaksu

 Łódź 2016 rok, Samba pokonuje liczną jak na Polskę stawkę dandusi i wygrywa rasę :)

Plaża i dandusiowe wakacje. W tle Brutusek, na pierwszym planie Szejkuś ze zdobycznym wodorostem.

Spacerki z przyjaciółmi. Pola Mokotowskie

 

Montie jako szczeniaczek rok 2016

 Szejk i Walentynka rok 2014. Szejk wygrywa rasę i zajmuje IV lokatę w grupie terierów

WCTOR Canis Tterra w domu Szejk, rok 2012

Szczenięta miot M rok 2016

S

Walentynka i Montie, czyli mama i syn na spacerku

 Warszawa rok 2015, chwila relaksu podczas wystawy i czas na miłe na spotkanie w dandusiowym gronie

Montie, szczeniaczek maści musztarda w wieku 6 tygodni

Wnusio z wizytą u maluchów 

Walentynka zwycięża rasę na Słowacji, Nitra 2015

 Brutusek w Zakopanym rok 2012

Dandusie w kolorach jesieni, od lewej: mała Fifi, Szejk i Samba

Wakacje dandusi, czyli Szejk na plaży, rok 2013

Socjalizacja szczeniąt, czyli spacerek na Polach Mokotowskich. Rok 2016

Brutusek i Walentynka

Ursa, suczka z miotu U rok 2011

i jeszcze raz kochana Urszulka i najpiękniejsze oczy świata. Na jednej z wystaw pani zwiedzająca na jej widok zawołała: "no ale malować psu oczy to już przesada!" i żadną miarą nie chciała uwierzyć, że ta rasa tak ma i ta czarna oprawa oczu to jej naturalny urok laughing

 

Łódź, rok 2017 kochany Montie ponownie wygrywa rasę

Szczenięta miot M rok 2016

SAMBA, Anglia wystawa CRUFTS 2016 lokata V "Very Highly Commended" - bardzo wysoko ocenione. W roku 2014 na wystawie Crufts, Walentynka i Szejk zajęły IV lokaty w swoich klasach.

I jeszcze jedno wspomnienie z wystawy CRUFTS rok 2016, Szejk i Samba

Montuś gonitwy z piką

Wielki sukces moich psiaków. Wels w Austrii YASMIN Canis Terra wywalczyła tytuł Młodzieżowy Zwycięzca Europy 2019!. MORTIMOR Canis Terra II w klasie Championów - vice Zwycięzca Europy 2019. 

 Wels Austria, YASMIN Canis Terra, zwycięża i zdobywa tytuł Młodzieżowy Zwycięzca Europy 2019!

 Brutusek i Walentynka; Pola Mokotowskie rok 2014

Śliczna Xsantee 4 miesięczna suczka rok 2017

Odetka i Brutusek rok 2009

Walentynka i jej wielki sukces, zwycięstwo rasy Warszawa rok 2015 ( 6 dandie w konkurencji ) 

Walentynka w zimowych plenerach

Brutusek i Odetka rok 2010

Piękne oczy dandusi,  w tym zdjęcia Odetki z roku 2008

Montuś

 Samba wygrywa rasę na Międzynarodowej wystawie w Warszawie rok 2018

Spotkanie właścicieli dandusi, czyli spacerkiem po Warszawie rok 2016

Montie i Yasmin wystawa klubowa, zdobyte tytuły: Montie Zwycięzca Klubu, Zwycięzca Rasy, Yasmin Młodzieżowy Zwycięzca Klubu, Najlepszy Junior w Rasie laughing

 Maluch z miotu M rok 2016, maść musztarda.

Dandusie na wakacjach rok 2013

Szczenięta miot "Y" Yamper i Yasminka.

Spacerkiem po lesie rok 2014. Szejk, Walentynka i Brutus

Szejk imię rodowodowe: WICTOR Canis Terra.  Litwa, Wilno 2015r.  Wywalczył Zwycięstwo Rasy, zdobył tytuł Champion Litwy oraz ukończył Interchampionat

Montie szaleństwa nad rzeką

Szczenięta miot "S" SHOWMEN i SPENCER Canis Terra rok 2012

Walentynka i Samba; mama i córeczka postój w podróży

Sejk i Brutus, wypad za miasto

Z przyjaciółmi szykujemy się do pokazania moich psiaków na Euro Dogs Show 2018 w Warszawie. To był wspaniały czas, a moje psy pięknie się pokazały. Yasminka zdobyła tytuł Nadzieja Europy, Montie zajął III lokatę w klasie championów, Mirabell wywalczyła II lokatę w klasie otwartej, Samba stanęła na IV miejscu w klasie championów. Wszystkie psiaki dostały ocenę excelent - doskonały. Biorąc pod uwagę liczną konkurencję która zjechała się na tę prestiżową wystawę z całej Europy,  jestem bardzo, bardzo dumna z moich psiaków laughing

 Rok 2013 wielki sukces mojej hodowli. Na Międzynarodowej Wystawie Psów rasowych w Warszawie, dzięki przyjaciołom, po raz pierwszy odważyłam się pokazać psy z moim przydomkiem hodowlanym w konkurencji Grupa Hodowlana. Nasza grupa została bardzo wysoko oceniona i zajęła III lokatę na 16 grup hodowlanych pokazanych w konkurencji.

 Euro Dogs Show Yasminka zdobywa tytuł zarezerwowany dla szczeniąt: Nadzieja Europy 2018

Zimowe spacerki Samba i Montie 2016

Zabawy, Montie i Mirabell rok 2016

Montuś w kwiatach

 Fifi spacer po lesie

Samba radość ze zwycięstwa. Słowacja, Nitra 2018

Zabawy w ogrodzie rok 2017

 Montuś, działeczkowe szaleństwa

 Gizmo 

rok 2018 Szejk, Monti i Mirabell

Yasminka przygotowania do wyjścia na ring, Sopot 2019. Kochana Yasminka wygrywa rasę w stawce 5 dandie w konkurencji laughing

Yasminka i Montuś na plaży... Montie chyba nadal w szoku po tym, jak Yasminka w Sopocie 2019 wygrała rasę wink Montie zajął I lokatę w klasie Championów zdobywając tytuł Najlepszy Dorosły Pies (5 dandie w konkurencji )

Yasminka i jej uroczy uśmiech 

Yasminka, uwielbiam to zdjęcie

Fifi i Yasminka, czyli mama i córeczka na spacerze

 Samba i Yasminka, relaks w makach 

Yasminka i Montie, gonitwy

Fifi, piękna nawet gdy umorusana

Montie i Samba, spacer w kwiatach

 Montuś z ulubioną piłeczką

Piękna Fifi, wiek 10 miesięcy

Kochany Brutusek

 Brutusek i ja,  powrót ze światowej wystawy w Budapeszcie rok 2013. Nasz wielki sukces Brutus zajął II miejsce w klasie championów zostając vice Zwycięzcą Świata! laughing

Piękna Fifi

Zapraszam, do drugiej galerii gdzie, będzie kontynuowana galeria  i opowieści o dandusiach <<<  Dandie z przymrużeniem oka, czyli jaki jest na co dzień

Informacje o szczeniętach i naszych planach znajdą Państwo pod tym linkiem <<< Informacja o szczeniętach

Dane o rasie, charakterze, wymaganiach: <<< Dandie Dinmont Terrier w pigułce

Niezwykła historia powstania rasy <<< Dandie Dinmont historia rasy

Jolanta Miąsek

tel 510 175 298